Kreszow

Klášter v Křešově

Unikátní cisterciácký klášterní komplex, nazývaný evropskou perlou baroka, se nachází jen pár kilometrů za Lubawkou, v obci Krzeszów, kam už po staletí míří poutníci, aby prosili o pomoc prostřednictvím Milosrdné Matky Boží, patronky křešovského opatství.

Při návštěvě klášterního komplexu, který kandiduje na zapsání do seznamu UNESCO, uvidíte monumentální baziliku Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie s bohatou výzdobou, jejíž přes 70 m vysoké věže jsou viditelné už z dálky několika kilometrů, dále mauzoleum slezských Piastovců – jednu z největších nekropolí tohoto typu v Evropě, kostel sv. Josefa s působivými freskami, označovaný jako „slezská sixtinská kaple”, historický hřbitov a nádhernou kapli Marie Magdaleny.

Pokud zvolíte rozšířenou trasu, navštívíte navíc klášterní sklepení, půdní prostory, věž klášterního kostela a asi 2 km vzdálený letní pavilon na vodě, dříve vyhledávané meditační místo mnichů. Vaší pozornosti by neměla ujít ani Křížová cesta neboli Kalvárie, která je druhou největší v celém Polsku. Kalvárie byla založena r. 1661 a sestává z 16 kaplí a 33 zastavení. Začíná v kapli Marie Magdaleny, poté vede přes Betlejem s již zmíněným pavilonem na vodě, a vrací se přes okolní návrší zpět do klášterního areálu. Nenáročná trasa měří asi 5 km a většina zastavení má podobu kapliček s výklenky se soškou nebo biblickým vyobrazením. Zajímavostí jsou vzdálenosti mezi jednotlivými objekty, které odpovídají vzdálenostem v Jeruzalémě. Návštěvníci uvítají také další služby, které klášterní areál nabízí, jako informační centrum, obchod se suvenýry a restauraci.

Pro milovníky výhledů do krajiny se nabízí návštěva hory sv. Anny s barokním kostelíkem, odkud se rozprostírá nádherný pohled na celý klášterní komplex. Po cestě sv. Anny z Krzeszówa je možné kousek popojet autem, zanechat ho na rozcestí vedoucí k hoře a dále pokračovat pěšky.

Kontakt:

Adresa: Johannes Paul II. Platz 3, 58-405 Krzeszów
Telefon: +48757423279
Web: www.opactwo.eu
E-mail: biuro@opactwo.eu

Otevírací doba:
Po-Ne: 9:00 – 18:00

Klášter v Křešově
Klášter v Křešově
Sdílet stránku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email